image desctription

Fanai

DFK „DAINAVA“ ultros – Dzūkų Tankai

IŠTAKOS

Pats ankstyviausias žinomas fanatizmas Alytuje prasidėjo dar septintajame 20 a. dešimtmetyje. Iš buvusių Alytaus „Alyčio“ ir „Dainavos“ žaidėjų pasakojimų yra žinoma, kad tais laikais egzistavo primityvus sirgalių judėjimas, kuris turėjo savo vėliavas, važinėjo į išvykos rungtynes, įsiveldavo į masines muštynes su kitų komandų fanais. Tie pirmieji fanai rinkosi centrinėje tribūnoje.

Vėliau, jau devintajame 20 a. dešimtmetyje atsirado labiau organizuotas sirgalių judėjimas, kuris palaikė tuometinę Alytaus „Poringės“ komandą. Manoma, kad judėjimas atsirado impulsyviai, o jam atsirasti įtakos tuo metu jau egzistavusios kitų Lietuvos futbolo klubų grupuotės. Žinoma, kad alytiškiai, kurių susirinkdavo apie 50, bazavosi šalia centrinės švieslentės, turėjo raudonai baltas vėliavas, o į išvykas tikriausiai nevažinėjo. Garsinį palaikymą grupuotė paįvairindavo trimitais. Skanduočių įvairove judėjimas nepasižymėjo, dažniau buvo įžeidinėjami teisėjai. Tačiau „Poringės“ fanų judėjimas greitai išnyko.

DZŪKŲ TANKŲ PIRMTAKAI

Naujų organizuoto judėjimo užuomazgų teko laukti bene dešimtmetį. 2000 metais užsimezgė naujas fanų judėjimo mazgas. Tais metais grupelė bendraminčių būriavosi šiems laikams būdingoje „Dzūkų tankų“ vietoje (Alytaus stadiono pietų pusės tribūnoje), tačiau skanduoti vis dar nesiryždavo, nors vaizdiniu palaikymu pasižymėjo – judėjimas turėjo vėliavas. Tais laikais Alytaus „Dainava“ buvo palaikoma tik simboliškais šūkiais „Dainava, Dainava“ arba elementariomis skanduotėmis „Mūsų vėliavos plazdės…“. Įdomu tai, kad žmonių nebuvo daug, vos apie 20. Ir tai buvo neformalus jaunimas, kuris būriavosi Alytaus centriniame parke.

Į pirmąsias išvykas tuometiniai judėjimo nariai vykdavo autobusu kartu su komanda arba tranzuojant. Pirmoji išvyka, į kurią grupuotė vyko išsinuomotu autobusu, įvyko 2001 metais. Tąkart į išvyką pajudėjo 17 „Dainavos“ fanų. Nuo to karto judėjimas išvykas pradėjo organizuoti savo jėgomis, todėl galima teigti, jog būtent 2001 metai ir yra „Dainavos“ fanų, kaip atskiro savarankiško judėjimo, atsiradimo metai. Tiesa, iš ano meto laikraščių antraščių galima matyti, kad „Dzūkų tankų“ pirmtakai vadinosi „Rytų brigada“ ir pasižymėjo atitinkamu elgesiu prieš agresyvius žmones.Tais laikais grupuotė turėjo keletą vėliavų, viena iš jų – užrašu „Dainava ultra“, kurią ir dabar retkarčiais galima pamatyti kabančią rungtynių Alytuje metu. Vaizdinį palaikymą pagyvindavo savadarbė pirotechnika ir mėtomos juostos.

Jauna grupuotė netgi sugalvojo išleisti savo „fanziną“ (žurnalą apie išvykas ir įvykius ne tik savoje tribūnoje, bet ir kitose“. Pirmieji „fanzinai“ buvo buvo tiesiog sulenkti A4 formato lapai, kuriuose figūravo išvykų aprašymai. Jie buvo spausdinami juodu ant balto. Iki mūsų dienų jų išlikę trys numeriai, kurie dabar turi neįkainojamą istorinę vertę.Iššūkių jaunai grupuotei netrūko – buvo sugalvota organizuoti fanų futbolo čempionatą, šiais laikais vadinamu „fančempu“. Anais metais apgyvendinti visas komandas, surasti tinkamą vietą žaisti buvo nemenkas iššūkis ką tik atsiradusiai grupuotei.

Deja, susiklosčius įvairioms aplinkybėms Alytaus „Dainava“ greitai išnyko iš Lietuvos futbolo žemėlapio, o grupuotė aktyvią veikslą sumažino iki minimumo, tačiau vis dar pasirodydavo „fančempuose“, kuriuose buvo viena iš favoričių komandų.

ATGIMIMAS

Gūdų 2010 metų rudenį visi jau žinojo, kad turime du stiprius klubus Pirmoje Lietuvos lygoje. ‚Alytis“ ir „Vidzgiris“ buvo tos komandos, kurios garsino Alytaus miestą, tačiau abejoms komandos viename mieste darėsi ankšta. Tiesa, „Alytis“ buvo labiau palaikomas alytiškių ir turėjo apie 30 aktyvių sirgalių grupuotę, kurie vadinosi „Juodai raudoni“.

Miestas neturėjo galimybių išlaikyti dviejų klubų, todėl su abejomis šalimis buvo sutarta juos sujungti ir sudaryti stiprią komandą, kuri žaistų aukščiausioje šalies futbolo A lygoje. Taip ir buvo padaryta, o komanda po ilgų diskusijų buvo pavadinta „Dainava“, tęsiant gilias Alytaus futbolo tradicijas.

Tą patį rudenį, aktyviausieji egzistavusios grupuotės „Juodai raudoni“ nariai ir buvę „Dainavos“ fanai susitiko futbolo ultrų bare „3,5“ aptarti tolimesnius palaikymo reikalus. Visi sutarėme, jog norint suburti tvirtą palaikymo grupuotę, reikia sujungti pajėgas. Alaus bokalams žvanginant buvo paspaustos rankos ir Lietuvos fanų padangėje atsirado DZŪKŲ TANKŲ grupuotė.

Pavasarį neslėpėme ambicijų į tribūną surinkti apie šimtą aistruolių, vilčių nesužlugdė ir pirmosios draugiškos rungtynės Marijampolėje, kuriose susirinko virš 40 alytiškių. Per pirmąsias sezono rungtynes Alytaus stadione Dzūkų Tankų tribūnoje susirinko apie 120 veidų. Tai viršijo net ir slapčiausius mūsų norus.

Atgimę „Dzūkų Tankai“ tapo viena didžiausių grupuočių Lietuvoje, kuri įnešė naujų vėjų į Lietuvos „fansceną“. Žmonės iš įvairių Lietuvos miestų žino „Dzūkų tankus“ ir giria už neeilinį repertuarą, unikalią dvasią ir ypatingą atmosferą rungtynių metu.

Naujai seną grupuotę 2011 metais lydėjo milžiniška sėkmė. Jau vasaros fanų futbolo čempionate, ambicinga, tačiau kitų „nurašyta“ komanda nužengė iki finalo bei turnyre užėmė 2-ąją vietą. Tai buvo didelis pasiekimas ne tik mums, bet ir visai Alytaus futbolo bendruomenei, kuriai įrodėme, kad ne tik dainuoti mokame.

Atitinkamų asmenų įtaka Alytaus „Dainavai“ neleido užsibūti šalies aukščiausios lygos komandų tarpe ir 2014 metais Dzūkų Tankų judėjimas buvo priverstas susitaikyti su klubo krize, privertusią komandą vėl išnykti iš Lietuvos futbolo žemėlapio. Klubui buvo iškelta bankroto byla, o 2015 metų sezonas praleistas šalies antrojoje lygoje.

Susitelkus aktyviausiems 2016 metais Dzūkų Tankų iniciatyva buvo įkurtas Dzūkijos futbolo klubas (DFK) „Dainava“. Nuo to laiko klubas kasmet žingsnis po žingsnį augo Pirmoje lygoje, o Dzūkų Tankų judėjimas ir toliau buvo vienas aktyviausių Lietuvos futbolo „fanscenoje“.

2018 metų sezone Dzūkų Tankai, visais laikais palaikę šiltus santykius su krepšinio klubo Vilniaus „Rytas“ ultrų bendruomene „B tribūna“, tapo oficialiais sąjungininkais ir nuolat palaiko vieni kitus abiejų klubų rungtynėse.

Susiklosčius įvairioms aplinkybės, 2021 metais Alytaus DFK „Dainava“ ir vėl sugrįžo į šalies futbolo elitą – A lygą. Tiesa, šįkart su šviesesnėmis perspektyvomis nei praėjusius kartus anksčiau.

ALYTIŠKI,
istoriją kuriame šiandien, todėl „Dzūkų tankai“ kviečia prisidėti KIEKVIENĄ norintį palaikyti „Dainavą“ ir patirti gausybę emocijų tiek namuose, tiek išvykose. Remkimės viso pasaulio grupuočių pavyzdžių – savo miesto komandą palaikyti yra PAREIGA.

PRISIJUNK PRIE DZŪKŲ TANKŲ!

www.dzukutankai.lt

1 win